Czego dotyczy
Kompleksowe wdrożenie systemu zarządzania ryzykiem to seria szkoleń i warsztatów, która pozwala na zapoznanie się w sposób szczegółowy ze wszystkimi elementami systemu zarządzania ryzykiem. Szkolenie opiera się na wieloletnich doświadczeniach członków zespołu we wdrażaniu systemów zarządzania ryzykiem zarówno w sektorze prywatnym jak i w sektorze publicznym.
Zarządzanie ryzykiem nie jest zadaniem jednorazowym, ale procesem, który ciągle doskonalony może m.in. sprzyjać osiąganiu celów, doskonalić procesy identyfikacji szans i zagrożeń pojawiających się w trakcie realizacji celów, wspierać proaktywne zarządzanie organizacją, usprawniać funkcjonowanie obowiązkowych i dodatkowych systemów raportowania, zwiększać zaufanie interesariuszy.
Każdy z modułów może być przeprowadzone jako osobne szkolenie ale największe efekty i wartość dla uczestników ma udział we wszystkich modułach, które są ze sobą powiązane i wzajemnie się uzupełniają.
Szkolenia obejmują zarówno wykłady teoretyczne wzbogacone licznymi przykładami jak i praktyczne ćwiczenia oparte na studiach przypadków. Ponadto zaprezentowane zostaną dobre praktyki oraz przykłady rozwiązań, które nie sprzyjają wprowadzeniu skutecznego systemu zarządzania ryzykiem.
Moduł 1 System wyznaczania celów oraz wskaźników ich realizacji
Czego dotyczy
Kluczowe znaczenie dla wdrożenia skutecznego i efektywnego systemu zarządzania ryzykiem ma dobrze działający system wyznaczania i monitorowania realizacji celów. Powinien on wskazywać na najważniejsze cele organizacji w perspektywie strategicznej, operacyjnej i zadań ale również zachowywać równowagę pomiędzy celami długoterminowymi i krótkoterminowymi. Szkolenie obejmuje następujące zagadnienia: określanie misji i wizji organizacji, wyznaczanie celów w organizacji, wyznaczanie celów strategicznych, wyznaczanie celów operacyjnych, wyznaczanie celów projektów, metody opisywania celów, tworzenie drzewa celów, rodzaje wskaźników, definicje i funkcje wskaźników, wskaźniki jakościowe realizacji celów, wskaźniki ilościowe realizacji celów, wyznaczanie wskaźników realizacji celów, system monitorowania wskaźników efektywności, zarządzanie efektywnością organizacji i wdrożenie projektu Kluczowych Wskaźników Efektywności.
Do kogo jest kierowane
Osoby, które wdrażają system zarządzania celami w organizacji, w tym ustanawiają cele, monitorują ich wykonanie oraz raportują ich realizację
Korzyści
Większe prawdopodobieństwo realizacji celów organizacji
Moduł 2 Struktura ramowa zarządzania ryzykiem
Czego dotyczy
Struktura ramowa zarządzania ryzykiem to zestaw elementów zapewniających podstawy i ustalenia w zakresie zarządzania ryzykiem w całej organizacji. Budowanie systemu zarządzania ryzykiem po-winno opierać się na istniejących w organizacji systemach zarządzania oraz wykorzystywać dobre praktyki funkcjonujące w organizacji Szkolenie obejmuje następujące zagadnienia: standardy zarządzania ryzykiem, podstawowe pojęcia i definicje, zasady zarządzania ryzykiem, etapy wdrażania systemu zarządzania ryzykiem, dokumentowanie systemu zarządzania ryzykiem, cele wdrożenia systemu zarządzania ryzykiem, szanse i korzyści wdrażania systemu zarządzania ryzykiem, zagrożenia i problemy wdrażania systemu zarządzania ryzykiem, projektowanie struktury ramowej zarządzania ryzykiem, upoważnienie i zaangażowanie, ciągłe doskonalenie funkcjonowania struktury ramowej zarządzania ryzykiem, wdrażanie struktury ramowej zarządzania ryzykiem w organizacji, monitorowanie i przegląd struktury ramowej, proces zarządzania ryzykiem wg różnych standardów zarządzania ryzykiem, metody identyfikacji ryzyka, metody oceny ryzyka, metody postępowania z ryzykiem, doskonalenie procesu zarządzania ryzykiem, od intuicyjnego do systemowego zarządzania ryzykiem.
Do kogo jest kierowane
Osoby, które wdrażają lub przygotowują się do wdrażania systemu zarządzania ryzykiem
Audytorzy, którzy oceniają skuteczność funkcjonowania systemów zarządzania ryzykiem
Kierownicy nadzorujący i wspierający wdrażanie i doskonalenie systemu zarządzania ryzykiem w swoich organizacjach
Korzyści
Stworzenie dopasowanego do organizacji systemu zarządzania ryzykiem, który w sposób efektywny będzie sprzyjał realizacji jej celów.
Moduł 3 Metody oceny ryzyka
Czego dotyczy
Na szkoleniu zostaną zaprezentowane metody i narzędzia, które mogą pomogą w ocenie ryzyka. Uczestnicy zostaną przeprowadzeni przez cały proces zarządzania ryzykiem od momentu identyfikacji ryzyka, poprzez jego analizę aż do ewaluacji i ustanowienia poziomów ryzyka dla organizacji. Szkolenie obejmuje następujące zagadnienia: proces zarządzania ryzykiem wg różnych standardów zarządzania ryzykiem, doskonalenie procesu zarządzania ryzykiem, metody identyfikacji ryzyka, źródła informacji na temat ryzyka, ryzyko w aspekcie szans i zagrożeń, metody opisywania ryzyka, czynniki wpływające na wybór metody identyfikacji ryzyka, charakterystyka metod identyfikacji ryzyka, omówienie metod identyfikacji i oceny ryzyka, zalety i wady poszczególnych metod identyfikacji ryzyka, metody analizy i ewaluacji ryzyka – ilościowe metody ocena ryzyka, jakościowe metody oceny ryzyka, określanie prawdopodobieństwa wystąpienia ryzyka, określanie skutków wystąpienia ryzyka, wpływ podatności na wystąpienia ryzyka, określanie momentu wystąpienia ryzyka, wybór właściwej metody oceny ryzyka, czynniki wpływające na wybór metody oceny ryzyka, najczęstsze błędy przy dokonywaniu ocen ryzyka, mechanizmy kontroli i ich wpływ na ocenę ryzyka, wyznaczanie poziomu ryzyka i określenie apetytu na ryzyko.
Do kogo jest kierowane
Osoby, które dokonują oceny ryzyka w swoich organizacjach
Korzyści
Zdobycie kompetencji w zakresie metod identyfikacji, analizy i ewaluacji ryzyka.
Moduł 4 Metody postępowania z ryzykiem
Czego dotyczy
Postępowanie z ryzykiem to cykliczny proces wyboru jednej lub więcej możliwości modyfikowania i wpływania na ryzyko. Wybór najbardziej odpowiedniej opcji powinien uwzględniać analizę kosztów i korzyści wdrażania rozwiązań oraz uwzględniać wpływ ryzyka na realizację celów organizacji. Szkolenie obejmuje następujące zagadnienia: wybór metody postępowania z ryzykiem, postępowanie z ryzykiem w ujęciu pozytywnym i negatywnym, omówienie metod postępowania z ryzykiem, uzasadnienie wyboru danej opcji postępowania z ryzykiem, przygotowanie planów postępowania z ryzykiem, analiza kosztów i korzyści wybranych metod postępowania z ryzykiem, szacowanie skuteczności wdrażanych mechanizmów postępowania z ryzykiem, identyfikacja nowych ryzyk związanych z wdrażaniem mechanizmów kontrolnych, predykcja, prewencja, zarządzanie kryzysowe jako metody radzenia sobie z ryzykiem i omówienie strategii postępowania z ryzykiem.
Do kogo jest kierowane
Osoby, które podejmują decyzje odnośnie postępowania z ryzykiem
Kierownicy organizacji
Audytorzy i kontrolerzy wewnętrzni oceniający efektywność i skuteczność działań podejmowanych w odpowiedzi na zidentyfikowane ryzyka w organizacji
Korzyści
Umiejętność przeciwdziałania negatywnym skutkom ryzyka i wzmacniania możliwości wykorzystania pojawiających się szans.
Moduł 5 Ocena poziomu dojrzałości systemu zarządzania ryzykiem
Czego dotyczy
Ocena poziomu dojrzałości systemu zarządzania ryzykiem dostarcza wiedzy na temat funkcjonujących w organizacji mechanizmów i narzędzi postępowania z ryzykiem. Wdrożenie całościowego systemu zarządzania ryzykiem w organizacji to nie zadanie a proces który powinien być regularnie monitorowany i przeglądany. Pozwala ocenić punkt wyjścia do dalszych analiz i prac rozwojowych. Ocena poziomu dojrzałości dotyczy wielu obszarów zarządzania ryzykiem m.in oceny poziomu wsparcia i zaangażowania kierownictwa organizacji w proces zarządzania ryzykiem, metod i narzędzi oceny ryzyka, powiązania zarządzania ryzykiem z procesami strategicznymi i operacyjnymi organizacji. Szkolenie obejmuje następujące zagadnienia: dlaczego warto dokonać oceny poziomu dojrzałości systemu zarządzania ryzykiem, wady i zalety różnych systemów oceny poziomu dojrzałości systemu zarządzania ryzykiem, ocena poziomu dojrzałości systemu zarządzania ryzykiem jak zacząć i wyciągnąć odpowiednie wnioski, wdrożenie procesu zarządzania ryzykiem poprzez doskonalenie elementów o niskim poziomie dojrzałości, integrowanie oraz dobre i złe praktyki wdrażania systemów zarządzania ryzykiem.
Do kogo jest kierowane
Osoby, które rozpoczynają wdrażanie systemów zarządzania ryzykiem oraz oceniają ich efektywność i skuteczność
Kontrolerzy i audytorzy wewnętrzni
Kierownicy jednostek
Korzyści
Poprawa skuteczności i efektywności procesu zarządzania ryzykiem